Wraz z nadchodzącą wiosną powraca konieczność dbania o przydomowe trawniki i ogródki działkowe. Jedną z podstawowych prac pielęgnacyjnych jest koszenie trawy, a do tego potrzeba odpowiednich narzędzi. Przedwiośnie to doskonały czas na przegląd posiadanego sprzętu lub zakup nowej kosiarki. Jaką warto kupić? Podpowiadamy!

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – co lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór kosiarki zależy od wielu czynników. Inny model będzie idealny na duży, równy trawnik, a inny sprawdzi się w zróżnicowanym terenie z wysoką trawą i chwastami. Kosiarki spalinowe i elektryczne mają podobną konstrukcję, ale różnią się sposobem działania.

Kosiarki spalinowe mają silnik zasilany benzyną lub olejem napędowym. To wygodne, ale kosztowne rozwiązanie, które wymaga stałego zaopatrzenia w paliwo i regularnego serwisowania silnika. Nie jest to również ekologiczne rozwiązanie, gdyż podczas pracy kosiarki wydzielane są spaliny. Kosiarka spalinowa jest idealna do koszenia dużych trawników, ponieważ nie posiada kabla i jest bardziej mobilna. Ma także więcej mocy, co pozwala na radzenie sobie z wyższą trawą.

Kosiarki elektryczne polecane są do trawników o powierzchni do 500 m², gdzie ograniczenie w postaci kabla nie będzie problemem. Są znacznie lżejsze, cichsze i tańsze w eksploatacji niż modele zasilane paliwem. Warto zwrócić uwagę na modele hybrydowe, które mają dodatkowy akumulator pozwalający na pracę z dala od źródła prądu.

Dobra kosiarka do ogrodu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Planując zakup kosiarki, warto przeanalizować kilka uniwersalnych aspektów. Ważne jest wybranie odpowiedniej marki sprzętu i poszukanie sprawdzonego dealera, jak Major Garden z Gostynina, autoryzowanego przedstawiciela Stihl. Oferujemy także pilarki Stihl Płock, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Przy wyborze kosiarki zwróć uwagę na:

  • Szerokość koszenia: Ważny parametr dla właścicieli dużych trawników – im większa szerokość, tym szybciej skosisz trawę.
  • Wysokość koszenia: Możliwość regulacji wysokości przycinania trawy pozwala utrzymać trawnik w dobrej kondycji; zakres regulacji wynosi od 12 do 90 mm.
  • Kosz na trawę: Oszczędza czas, ponieważ skoszona trawa trafia bezpośrednio do pojemnika. Pojemność kosza dopasuj do wielkości trawnika.
  • Noże: Kosiarki mogą mieć noże proste lub profilowane, z funkcją mulczowania. Ważne są również hamulec i sprzęgło, które wpływają na bezpieczeństwo pracy.
  • Uchwyt: Powinien mieć regulację wysokości i być wygodny w trzymaniu. Mile widziana jest antypoślizgowa i miękka otulina.

Zapraszamy do Major Garden w Gostyninie po najlepsze kosiarki oraz pilarki Stihl Płock! Dzięki naszej ofercie, prace w ogrodzie staną się łatwiejsze i bardziej efektywne.