Pilarka do drewna, potocznie nazywana piłą łańcuchową, to niezbędne narzędzie do przeprowadzania prac związanych z przycinaniem lub całkowitą wycinką drzew w ogrodach, na działkach oraz w lasach. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pilarek do drewna: elektryczne oraz spalinowe. W tym artykule skupimy się na pilarkach spalinowych i omówimy, jakie parametry należy brać pod uwagę przy ich wyborze.

Długość prowadnicy

Pierwszym czynnikiem, który powinien zadecydować o wyborze odpowiedniej pilarki spalinowej, jest długość prowadnicy. Prowadnica to element, po którym porusza się łańcuch tnący. Jej długość będzie zależeć głównie od rodzaju prac, które planujemy wykonać. Do drobnych prac ogrodowych, takich jak przycinanie gałęzi czy cięcie drewna na opał, wystarczy prowadnica o długości do 35 cm. Natomiast do wycinki całych drzewek owocowych czy innych roślin na naszej posesji, warto wybrać piłę z prowadnicą o długości 40-45 cm. Na rynku dostępne są także pilarki spalinowe z prowadnicą nawet do 100 cm, przeznaczone do profesjonalnej wycinki drzew o bardzo grubych pniach, co jest typowe w leśnictwie.

Moc pilarki spalinowej

Drugim kluczowym czynnikiem jest moc pilarki spalinowej, która powinna być dobrana w zależności od rodzaju prac, jakie zamierzamy wykonywać. Moc urządzenia mierzona w KM (konie mechaniczne) wpływa na jego zastosowanie. Do przycinania gałęzi wystarczy pilarka o mocy 1,5-2,5 KM. Do cięcia drewna opałowego lub grubych gałęzi odpowiednia będzie pilarka o mocy 4-5 KM. Natomiast do wycinki drzew moc pilarki powinna wynosić co najmniej 8-9 KM.

Waga i hałas

Przy wyborze pilarki spalinowej, z której będziemy korzystać przez dłuższy czas, warto zwrócić uwagę na jej wagę oraz poziom hałasu. Lżejsze modele pilarek są wygodniejsze w użytkowaniu i mniej męczące. Jeśli chodzi o hałas, niestety nie da się go całkowicie uniknąć, szczególnie w przypadku mocniejszych modeli. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne słuchawki ochronne, które zabezpieczą nasz słuch.

Dlaczego pilarka spalinowa?

Pilarki spalinowe są w pełni mobilne, co jest ich największą zaletą. Nie wymagają podłączenia do źródła zasilania, dzięki czemu można pracować na każdej wysokości i w dowolnej odległości od domu bez ryzyka zerwania przewodu zasilającego. Wysokiej jakości pilarki spalinowe Stihl Płock dostępne są w ofercie Major Garden, gdzie można również skorzystać z profesjonalnego serwisu tych urządzeń.

Zapraszamy do Major Garden w Gostyninie po najlepsze pilarki Stihl Płock! Dzięki naszym produktom prace w ogrodzie staną się łatwiejsze i bardziej efektywne.