Odpowiednia konserwacja oraz serwisowanie naszych pilarek to absolutna podstawa i wie o tym każdy laik. Niestety, większość amatorów po prostu o tym zapomina, co może poskutkować nie tylko uszkodzeniem sprzętu do cięcia drewna, jak i niebezpiecznymi wypadkami. Przegląd sprzętu jest tym bardziej istotny, im częściej z niego korzystamy oraz im większej jest mocy – w przypadku dużych modeli każda drobna awaria stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Dlaczego serwisowanie piły łańcuchowej jest tak istotne?

Po wybraniu odpowiedniej do danego zadania piły łańcuchowej, musimy wziąć pod uwagę także konieczność jej serwisowania. Tego rodzaju zapobiegliwość pozwala uniknąć przykrych konsekwencji z rodzaju awarii sprzętu, która – jeśli nastąpi w trakcie pracy – może być bardzo niebezpieczna nie tylko dla osoby obsługującej urządzenie, ale także osób przebywających w jej pobliżu. Po rozpakowaniu nowego sprzętu i kilku pierwszych pracach czujemy, że mamy w dłoniach maszynę wyjątkową i trudno myśleć o tym, że kiedyś będzie wymagała serwisowania. Zachowanie pragmatyzmu jest wówczas więcej niż wskazane – i to niezależnie od tego, na jakim stopniu zaawansowania technicznego jesteśmy. Sprzęt najlepiej konserwować i serwisować w miejscu zakupu, a to dobrze jest wybrać na podstawie renomy i doświadczenia. Jedną z placówek posiadających wszystkie te pozytywne cechy – a także dużo więcej – jest Stihl. Piły, kosy. Sprzedaż i naprawa. Doświadczeni pracownicy zrzeszeni w ramach firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kluczem do efektywnego wykorzystania każdej pilarki jest jej dobre wyregulowanie, konserwacja i serwisowanie. Sytuacja jest analogiczna do tej występującej w przypadku używania samochodów osobowych – podróż niesprawnym pojazdem zakrawa o głupotę i stanowi wręcz proszenie się o wypadek. Jeśli pomyślimy w ten sam sposób o swojej pilarce, nie trzeba będzie nam przypominać, jak istotne jest jej regularne serwisowanie.

Jak utrzymać pilarkę w dobrym stanie technicznym?

Coroczny przegląd piły to absolutna podstawa, ważne są także prace konserwacyjne dokonywane przed serwisem i tuż po nim. Pozwalają one na zachowanie sprzętu w dobrej kondycji przez długie lata. Najpierw stosownie przygotowujemy naszą pilarkę do pracy, by później ocenić stopień zużycia poszczególnych elementów i wyregulować ją oraz nasmarować tak, by z powodzeniem przetrwała okres nieaktywności. Jeśli zastosujemy te proste reguły w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, by z jednej piły łańcuchowej korzystać naprawdę długo – co z pewnością pomoże w rozłożeniu kosztów inwestycji związanej z jej zakupem.